Septum Deviasyonu (Burun Kemik Eğriliği)

Septum Deviasyonu (Burun Kemik Eğriliği)

Septum Deviasyonu Nedir?
Nazal septum, burnun iç kısmını, ikiye ayıran duvardır. Çoğu sağlıklı burun içinde nazal septum orta hatta ve uygun şekilde hizalanmıştır. Ancak bazen nazal septum deviasyon (eğri) olabilir. Bu durum septum deviasyonu olarak adlandırılır. Septum deviasyonlar, septum ameliyatı veya septoplasti olarak da bilinen septal cerrahi ile düzeltilebilir. Septoplasti ameliyatı her zaman deneyimli bir Kulak Burun Boğaz doktoru tarafından yapılmalıdır.

Septal Cerrahi Nedir?

Septoplasti olarak da bilinen septal cerrahi, eğri bir nazal septumu düzeltmek için yapılan bir ameliyattır. Eğri bir septumun septoplasti ile düzeltilmesi burun içine bir kesi yapılmasını içerir. Septumu kaplayan mukoza kıkırdaktan kaldırılır ve eğri bölüm çıkarılır veya yeniden şekillendirilerek solunum yolları açılır.

Septum ameliyatının birincil amacı nefes almayı iyileştirmek ve septumu düzeltmektir. Bu tür ameliyatlar için burun ve sinüs cerrahisinde uzmanlaşmış bir KBB cerrahı en iyi sonuçları verecektir.

Septum Deviasyonu Nedenleri ve Belirtileri

Eğri bir septum genellikle burun tamamen geliştikten sonra kendini gösterir, bu tipik olarak ergenlik çağında olur. Burun kıkırdağı ve kemikleri yanlış hizalanır ve bu da bir tür burun tıkanıklığına neden olur. Burun travması, septum deviasyonunun başka bir yaygın nedenidir.

Eğri bir septumun en yaygın semptomu, burnun bir tarafının diğerine göre daha fazla tıkalı olduğu ve nefes almada güçlük çektiği burun tıkanıklığıdır. Septum deviasyon bazen horlamaya veya uyku apnesine neden olabilir.

Diğer yaygın semptomlar arasında sıklıkla şunlar bulunur:

  • Burun kanaması
  • Yüksek sesle nefes alma ve horlama
  • Ağız kuruluğu ve sık boğaz enfeksiyonu

Septoplasti Cerrahisi

Septoplasti ameliyatı öncesi burnun kapsamlı bir fiziksel muayenesini yapılmaktadır. Hastaların kronik sinüs durumlarından muzdarip olduğu durumlarda, sinüs drenaj prosedürleri septum cerrahisi ile birleştirilebilir. Klinik olarak önerildiğinde, bu ve diğer prosedürler septal cerrahi ile aynı anda yapılabilir.

Bazı hastalar için septum deviasyon konumu dış burun deformitesine neden olabilir. Bu kişilerde septal cerrahi burnun dış görünüşünü iyileştirebileceği gibi nefes almada da iyileşme sağlayabilir. Septal cerrahi tek başına burnun görünümünü veya şeklini değiştirmez. Aslında septal cerrahi, kozmetik bir ameliyatın aksine fonksiyonel bir prosedür olarak kabul edilir. Bununla birlikte, septal cerrahi ve rinoplastiyi birleştirmek bazı hastalar için faydalı olabilir.

Septum Cerrahisinden İyileşme

Bu cerrahide en güncel ve yenilikçi minimal invaziv cerrahi teknikleri kullanılmaktadır. Hastalar genellikle herhangi bir görünür yara izi, şiddetli dış şişlik veya morarma olmadan iyileşir.

Ameliyattan sonra burnun ön kısmı birkaç hafta biraz hassas olabilir. Solunumunuzun tamamen düzelmesinin birkaç ay sürebileceğini unutmayın.

Hastalara genellikle ameliyat sonrası şu hususlara dikkat etmesi önerilir:

  • En az iki hafta ağır egzersiz ve spor yapmaktan kaçının
  • Kanamayı önlemek için burnunuzu yaklaşık bir hafta sümkürmeyin
  • Birkaç hafta ağır nesneleri kaldırmayın
  • Tozlu ve dumanlı yerlerden uzak durmaya çalışın
  • Burnunuzu korumak için ağzınız açıkken hapşırmaya çalışın

Hastaların çoğu işlemden sonraki bir hafta içinde işe geri döner, ancak hiçbir vaka kesin değildir. Doktorunuzun tavsiyesini dinlemek en iyisidir.