Yaz ayları, güneşli havalarda tatil yapma, denize girme ve doğayla daha fazla vakit geçirme şansı sunduğu için birçok insan için sevilen bir dönemdir. Ancak, sıcak hava ve diğer faktörler burun kanamalarına neden olabilir. Bu makalede, yaz aylarında burun kanamalarını önlemenin ve yönetmenin bazı etkili yollarını ele alacağız.

Bademcik Şişmesi

Bademcik şişmesi  küçük büyük demeden herkesin şikayetçi olduğu bir durumdur. Boğazın her iki yanında da konumlanan ve yumuşak doku kitlesi olarak bilinen bademcikler, lenfatik sistemin önemli parçalarını oluşturur. Genellikle çocuklarda sık görülen bademcik şişmesi, enfeksiyon kaynaklı meydana gelir. Bademcik iltihabına zamanında müdahale edilmezse tedavi aşamasının daha zor hale gelmesine neden olabilir.

Balgam atmak için evinizde kendi başınıza faydalı karışımlar hazırlayabilir veya doktorların tavsiye ettiği balgam söktürücü ilaçları kullanabilirsiniz. Balgam özellikle akciğer ve alt solunum yollarını koruyan mukus türüdür. Balgamın içeriğinde antikor, su, protein ve bazı tuzlar vardır. Özellikle akciğerler tarafından üretilen balgam sağlıklı bir insanda öksürük yoluyla dışarı atılır. Fakat bir türlü geçmiyorsa balgam nasıl atılır sorusunun yanıtını verdiğimiz bu yazımıza göz atarak faydalı çözümlere ulaşabilirsiniz.

Öksürük İçin 10 Çözüm

Öksürüğü kesen 10 çözüm arayanlara bitki çayları ile tedavi edici karışımlar önerilir. Öksürük başladığı zaman kolay kolay geçecek gibi görünmüyorsa, öksürüğü kesen bitkisel karışımlardan faydalanmak doğru olacaktır. Öksürük için 10 çözüm arayanlara bitkisel olarak şu karışımlar tavsiye edilir.

Taze veya Kuru Ayva Yaprağı

Ayvanın hem kendisi hem de ağacının yaprakları çok uzun yıllardan beri öksürük kesmede kullanılır. Ayvanın içindeki bileşenler boğazdaki iltihaplanmalara karşı ve boğazı yumuşatıcı etki gösterebiliyor. Tedavi amacıyla içeceğiniz taze veya kuru ayva yaprağına şeker ilave etmeden tüketebilirsiniz. Kuru ayva yapraklarını 15 dakika, taze yaprakları ise 5 dakika demlemek yeterlidir.

Kulağa su kaçarsa ne yapmalıyız sorusuna birçok farklı yanıt verilebilir. Oldukça yaygın olarak görülen bir problem olan kulağa su kaçması genelde tıkanıklık olarak kendini göstermektedir. Kısa sürede kendiliğinden geçebilen bu durum zaman zaman uzun süreli olarak seyredebilir. Kulağa su kaçması durumu ayrıca farklı sağlık sorunlarının da ortaya çıkmasına neden olabilir.

Hemen hemen her insanın hayatında en az bir kere de olsa karşılaştığı bir durum olan kulağa su kaçması durumu oldukça can sıkıcıdır. Bu durum genelde kendi kendine geçmektedir. Su çıkmıyorsa bu durumda uzman hekime başvurulması gerekecektir.

Boğaz İltihabına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer?

Boğaz iltihabı temizleme işlemleri için medikal yöntemlere mutlaka başvurulması gerekecektir. Bu yöntemlerin ihmal edilmesi halinde ciddi sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Boğaz iltihabı kısaca; boğazda virüs ya da bakterilere bağlı olarak enfeksiyon oluşmasını ifade eder. Genelde kendi kendine belirli bir süre sonra düzelse de bu tür rahatsızlıklarda kendiliğinden geçmesi beklenmemeli ve kulak burun boğaz uzmanına başvurulması gerekmektedir.

Boğaz iltihabına ilaç tedavileri dışında doktor tavsiyesi ile bazı doğal yöntemler de uygulanabilir. Kısa sürede boğaz iltihabı sorununun çözümü için bol su tüketmek, bol bol dinlenmek, sigara kullanımına ara vermek, ballı bitki çayları tüketmek vb. temel birçok basit yöntem tercih edilebilir. 

İşitme kaybının ilerlemesi pek çok kişinin bariz bir belirti görmeden yaşadığı sorunlar arasında yer alır. İşitme kaybı özellikle günümüzde giderek yaygınlaşan yüksek sesle müzik dinleme alışkanlığı ile alakalıdır. Gerek eğlence yerlerinde gerekse de kulaklıkla müzik dinlerken yüksek seslere maruz kalmak duyma problemlerine yol açabilir. Ani ve uzun dönemli işitme kaybına yol açabilen bu tür koşullara karşı hazırlıklı olunmalıdır. İşitme kaybı ilerlemesi hakkında uzmanların vermiş olduğu tavsiyelere dikkat edilmelidir.

Burunda kemik büyümesinin olumsuz yönleri, solunum sıkıntısı ve buna bağlı uyku apnesi oluşumu, diyabet ve kalp rahatsızlıklarına zemin hazırlaması, yorgunluk hissinin öne çıkması ve temiz havanın akciğerlere rahat ulaşamaması olarak ifade edilirler. Burunda kemik büyümesi halinde havanın burundan akciğerlere kadar olan yolculuğunda bir aksama meydana gelir. Bu durum sinüzit riskini artırır.

Omicron ile influenza arasındaki fark son dönemde en çok merak edilen konular arasında yer almaktadır. İnfluenza kısaca; Orthomyxoviridae ailesinde bulunan ve tek sarmallı bir RNA virüsüdür. Kendi içinde tip A, B ve C olmak üzere 3 farklı türü bulunmaktadır. Genelde ağır klinik hastalık tablosunda İnfluenza A ilk sırada yer almaktadır.

İnsanlar, domuzlar, at, kuş ve deniz memelerinde üzerinde hastalık yapıcı etkisi olduğu bilinmektedir. Tıp literatüründe influenza adı verilen grip hastalığı, influenza virüslerinin etken olduğu bir solunum yolu enfeksiyonu olarak da tanımlanabilir. Grip belirtileri bu tür rahatsızlıklarda yaygın olarak görülmektedir. İnfluenza belirtileri arasında ateş ve halsizlik gibi şikayetler ilk sırada yer almaktadır.

Burun eti adı verilen konkaların büyük olması ve kemik veya kıkırdak yapının eğriliği karşımıza en çok solunum problemi olarak çıkar.

Burun Eti (Konka) Nedir?

Burun eti, diğer bir ifade ile konka, burun solunumunda alınan havanın, ısıtılarak nemlendirilmesine yardımcı olan yapıdır. Solunum yolu fonksiyonlarının sağlıklı şekilde düzenlenmesinde aktif rol alır. Burun eti genel olarak, burun orta kemiği veya geniz eti ile karıştırılmaktadır. Geniz etinde problemler daha sıklıkla çocuklarda görülürken, konka ile gündeme gelen problemler ise daha çok çocukluk dönemi sonrasında görülür.

Dış Kulak Yolu İltihabı Önlenebilir mi?

Dış kulak yolu enfeksiyonu, halk arasında yüzücü kulağı olarak da bilinir. Yüzücü kulağı, dış kulak kanalının tahriş olması ve iltihap kapmasıyla meydana gelir. Kanalda cildin kat kat soyulması nedeniyle egzama gelişebilir. Egzama kaşıntı yarattığı için cilt çatlar ve kulak kanalı bakteri ve mantarların saldırısına açık hale gelir. Kirli suda uzun süre yüzmek dış kulak yolu iltihabı sorunlarını meydana getiren en önemli sebeplerden biridir.

Burun ameliyatı sonrasının ilk 6 ayında yaşanan farklılaşmalar, burun ucunun daha estetik bir görünümde incelmesi, kanatların ve girintilerin azalan şişlikler ardından belirginleşmesi, tüm şişliklerin minimum seviyeye gelerek burnun doğal görünüme en yakın konumda yeniden şekillenen yapısının görülmesidir. Burun ameliyatı olduktan sonra ilk altı ay sonunda burnun estetik görünümü net şekilde ortaya çıkarken, burun ucu uyuşukluğu, hassasiyet, sertlik gibi durumlar da ortadan kalmış olur.