Burunda kemik büyümesinin olumsuz yönleri, solunum sıkıntısı ve buna bağlı uyku apnesi oluşumu, diyabet ve kalp rahatsızlıklarına zemin hazırlaması, yorgunluk hissinin öne çıkması ve temiz havanın akciğerlere rahat ulaşamaması olarak ifade edilirler. Burunda kemik büyümesi halinde havanın burundan akciğerlere kadar olan yolculuğunda bir aksama meydana gelir. Bu durum sinüzit riskini artırır.

Burun eti adı verilen konkaların büyük olması ve kemik veya kıkırdak yapının eğriliği karşımıza en çok solunum problemi olarak çıkar.

Burun Eti (Konka) Nedir?

Burun eti, diğer bir ifade ile konka, burun solunumunda alınan havanın, ısıtılarak nemlendirilmesine yardımcı olan yapıdır. Solunum yolu fonksiyonlarının sağlıklı şekilde düzenlenmesinde aktif rol alır. Burun eti genel olarak, burun orta kemiği veya geniz eti ile karıştırılmaktadır. Geniz etinde problemler daha sıklıkla çocuklarda görülürken, konka ile gündeme gelen problemler ise daha çok çocukluk dönemi sonrasında görülür.

Burun ameliyatı sonrasının ilk 6 ayında yaşanan farklılaşmalar, burun ucunun daha estetik bir görünümde incelmesi, kanatların ve girintilerin azalan şişlikler ardından belirginleşmesi, tüm şişliklerin minimum seviyeye gelerek burnun doğal görünüme en yakın konumda yeniden şekillenen yapısının görülmesidir. Burun ameliyatı olduktan sonra ilk altı ay sonunda burnun estetik görünümü net şekilde ortaya çıkarken, burun ucu uyuşukluğu, hassasiyet, sertlik gibi durumlar da ortadan kalmış olur.