Burun Kırığının Vücuda Etkileri

Burun Kırığının Vücuda Etkileri

Burun kemiğinin kırılması kırığın şiddetine de bağlı olarak beraberinde farklı sorunların da baş göstermesine neden olabilmektedir. Bu nedenle böyle bir durumla karşı karşıya kalan birisinin, mutlaka en kısa sürede kırığa tıbbi müdahale yaptırması gerekmektedir.

Burun kemiği kırığının zararları arasında solunum sıkıntısı ilk sıralarda gelmektedir. Kendi haline bırakılan bir burun kırığı, sonraki dönemlerde şekil bozukluklarının oluşmasına ve nefes almada güçlük çekilmesine neden olabilir.

Burun kemiği Kırığı Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Burun kemiği kırığı tedavisi edilmezse ya da yanlış tedavi edilirse, ilerleyen zamanlarda birtakım sorunlar kendisini yeniden göstermeye başlar. Burun kırığı, bu organımızın yüzde yer almasına da bağlı olarak, estetik açıdan da hoş olmayan bir görüntüye neden olur. Kırığın tedavisi esnasında müdahaleyi yapan doktor bu şekil bozukluğunun oluşmasını en aza indirebilir.

Burun kırığı tedavi edilmediğinde ve kırığın şiddeti ağır olduğunda, burundan nefes alma eylemi neredeyse imkansız hale gelir. Özellikle uyurken bu durum ciddi sorunlara neden olur. Şekil bozukluğu ve nefes almada güçlük probleminin yaşanmaması için müdahalenin en erken zamanda yapılması gerekmektedir.  Zamanında yapılan müdahale hastanın sıkıntı yaşamamasını sağlar.

Burun Kırığı Neden Olur?

Burun kırığının nedenleri birçok şeye bağlı olarak görülebilmektedir. Fakat genel olarak burnun kırılmasına neden olan şeylerin, buruna dışarıdan gelen sert darbeler olduğunu söylemek mümkün.

Burun Kırığı Teşhisinin Konulması

Burun kırığı teşhisinin konulması insanların hastane ortamında radyolojik görüntülemesi ile mümkündür. Burunda şekil değişikliği ve burun sırtındaki krepitasyon (cilt altına yapılan basınç ile hareketlilik ) hissi burun kırığını düşündürür. Burnun kırıldığından şüphe edilmesi halinde yapılması gereken ilk şey, bu konuda uzman bir hekime başvurmak olacaktır. Evde insanların kendi başına yapacağı her müdahale bu sürecin daha da zorlaşmasına neden olabilir. Bu nedenle uzman bir hekim, en doğru müdahaleyi yapacak ve burun kırığının başka zararlara yol açmasına engel olacaktır.

Burun kırığının tedavi edilmesi için öncelikle bunu gösteren şikayetlerin olması gerekir. Fakat doktor şikayetleri dinlemekle kalmayıp, röntgen de çekerek kemik bütünlüğünü kontrol eder. Röntgen, bu konuda en net cevabı verdikten sonra, kırığın şiddetine göre bir tedavi uygulanır.

Burun Kırığı Tedavisi İz Bırakır mı?

Burun kırığı tedavisinde iz kalma olasılığı vardır.  Bu durum yapılan müdahaleye göre de değişir. Eğer kırık, açık kırıksa o zaman ameliyat burnun açılması ile gerçekleştirilmek zorundadır.